
Swobodny i nonszalancki, ma wielu zwolenników, zwłaszcza wśród osób, które kochają artystyczny nieład i mnogość dodatków we wnętrzach.
Styl boho to obfitość wzorów i kolorów oraz cały szereg bibelotów, drobiazgów i ozdób, które nadają charakterystyczny artystyczny klimat wnętrzu. Nieskrępowany, wolny od reguł i norm to określenia, które opisują bohemiański styl.
Skąd pochodzi styl boho?
Popularność tego stylu sięga lat 60 i 70-tych ubiegłego wieku. Wtedy to rozkwita wraz z rewolucją hipisowską. Podczas masowej produkcji ogólnodostępnych rzeczy jednorazowych, plastikowych pojawia się potrzeba oryginalności, tęsknota do kultur egzotycznych i nieznanych.
Boho inspiracje czerpie w dalekich podróżach do Ameryki Południowej czy Afryki gdzie wyraziste kolory znajdziemy zarówno w modzie jak i we wnętrzach.
Nazwa „boho” , pochodząca od słowa „bohema” - la bohème, nawiązuje do francuskiej cyganerii – artystów ceniących sobie swobodę i wolność od panujących norm i zasad.
Mieszkanie w stylu scandi boho.
Na przestrzeni lat styl boho przeszedł metamorfozę mieszając się ze stylem skandynawskim. Jest to ciekawe rozwiązanie. Niejednokrotnie skandynawską prostotę dopełniają bohemiańskie dodatki. Wiklinowe, rattanowe meble i lampy, suszone trawy w wazonach jak również, a może i przede wszystkim tkaniny - wielobarwne poduszki, dywany czy pledy. Wszystko to na tle minimalistycznej, oszczędnej skandynawskiej estetyki.
Oba wymienione style łączy zamiłowanie do naturalnych surowców. Nie może tu zabraknąć drewna, wełny (makramy i makatki), lnu, ceramicznych ozdób. Style te lubią się ze złotem, delikatny błysk w postaci złotych ozdób czy dodatków jak złote uchwyty meblowe z naszej kolekcji będą świetnym rozwiązaniem. Prawdziwy mix wzorów i faktur.
Aranżując wnętrze w tym stylu pamiętajmy, że co za dużo, to niezdrowo. Różnorodność dekoracji nie powinna oznaczać chaosu.
Przygodę z aranżacją wnętrza zacznijmy od wyboru jasnych kolorów bazowych. Kolory te będą dominować na ścianach, tapicerce, tkaninach. Tu wybór powinien paść na paletę beżu, écru, bieli czy uwielbianej przez architektów w ostatnich latach szarości.
Następnie meble – wygodne, funkcjonalne z ciekawą fakturą ale raczej jednolite niż wzorzyste. Regały, szafy, stoły utrzymane w prostej stylistyce, wykonane z drewna lub metalu.
Kolejnym krokiem jest dobór dodatków. Poza wspomnianymi wcześniej tkaninami – pledy, wzorzyste dywany, makramy można zawiesić folkowe kilimy czy łapacze snów. Ozdobą, która odnajdzie się w każdym wnętrzu są rośliny. Tu warto zainwestować w ceramiczne donice, a suche gałązki czy trawy wstawić do wazonów.