Kuchnia otwarta czy zamknięta? Ciekawe rozwiązania by stworzyć spójną przestrzeń salonowo - kuchenną.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Ciekawe rozwiązania na spójną przestrzeń salonowo- kuchenną.

 

Na otwartą kuchnię często decydujemy się z kilku powodów. Po pierwsze jest to idealne rozwiązanie dla niewielkiego mieszkania  w bloku, gdyż możemy w ten sposób uzyskać większą przestrzeń łącząc pokój dzienny z kuchnią eliminując tym samym często ciemne klitki przeznaczone pierwotnie na część kuchenną, które pozostały po podziale mieszkania na pokoje. Połączenie dwóch pomieszczeń daje wrażenie przestronności i pozwala na bardziej optymalne i funkcjonalne zaaranżowanie mieszkania.

 

Innym czynnikiem, który skłania posiadaczy niewielkich mieszkań na połączenie części salonowo - kuchennej jest pozyskanie dodatkowego pokoju dla dziecka czy stworzenie gabinetu. W tym wypadku najczęściej przenosi się kuchnię do największego pomieszczenia zwalniając tym samym przeznaczone na nią pomieszczenie pierwotne.

 

Biała kuchnia z wyspą, złote dodatki, mosiężne uchwyty + złota armatura

Złote uchwyty na ciemnych frontach

  Biała kuchnia z wyspą vs grantowe fronty z półwyspem. Złote dodatki - armatura, złote uchwyty

 

Kuchnia otwarta na pokój dzienny to idealne rozwiązanie dla osób lubiących gotować, które jednocześnie nie chcą być wyobcowane od reszty domowników lub podczas przyjmowania gości. Zaaranżowanie takiej przestrzeni doceniają również rodzice małych dzieci, którzy mogą mieć je na oku podczas przygotowywania posiłków.

 

Osoby nie lubiące gotować, które stołują się głównie poza domem, korzystają z cateringu lub zamawiają jedzenie na wynos z wiadomych powodów rezygnują z posiadania oddzielnej kuchni pozostawiając niewielki aneks, który przeważnie wystarcza do zaspokojenia podstawowych potrzeb śniadaniowo - kawowych.

 

Aneks kuchenny ciemny

Niewielki półwysep kuchenny, czarne relingi

 

Jak podzielić już połączoną przestrzeń by stanowiła spójną całość?

 

Tu architekci prześcigają się w rozwiązaniach. Przede wszystkim kolory! Aranżacje ścian, sufitów w różnych odcieniach pomagają wyznaczyć strefy. Projektanci stosują nie tylko farby ale również tapety, gres, lamele i wiele innych rozwiązań.

 

Podłoga – naturalnym rozwiązaniem wydaje się być położenie płytek w części kuchennej, a w salonie drewna. Jest to bardzo praktyczne, gdyż łatwo o utrzymanie czystości. Ciekawym zabiegiem jest również zastosowanie płytek ceramicznych tylko przy meblach kuchennych. Nie musimy się wówczas obawiać braku spójności we wnętrzu.

Nie każdy jednak jest zwolennikiem łączonej podłogi i woli uzyskać spójną całość stosując jeden rodzaj materiału w całym wnętrzu, a nawet mieszkaniu. Tu z pomocą przychodzą tkaniny. Warto położyć w kuchni niewielki dywanik lub większy w części salonowej. Taki zabieg nie tylko wydzieli strefy ale pozytywnie wpłynie na wygląd wnętrza, ociepli przestrzeń nadając jej przytulności.

 

Modnym i ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie przeszkleń dzięki którym dzielimy przestrzeń nie tracąc optycznie powiększonego pomieszczenia zachowując przy tym naturalny przepływ światła.

 

Przesklenia

 

W połączonych przestrzeniach kuchenno - dziennych najczęściej stosuje się wyspy lub półwyspy. Wyspy przeznaczone są głównie do dużych pomieszczeń. Mogą spełniać wiele funkcji od strefy zmywania, gotowania aż po miejsce do spożywania posiłków i przechowywania. Często są eleganckim dodatkiem w pomieszczeniu.

 

Półwyspy kuchenne stosuje się przeważnie w mniejszych mieszkaniach. Tworzą dodatkowy blat roboczy z miejscem do przechowywania przy którym możemy spożywać posiłki dostawiając hokery od strony salonu bądź jak na poniższym zdjęciu od boku półwyspu.

 

Decyzja związana z wyborem wyspy bądź półwyspu najczęściej wynika z aranżacji i układu pomieszczenia jak również z możliwości podłączenia instalacji.

 

Decydując się na otwartą kuchnię należy przeanalizować zarówno zalety jak i wady. O ile o zaletach takich jak większa przestrzeń, dodatkowe pomieszczenie po przeniesieniu kuchni do salonu, kontakt z gośćmi i domownikami już wspomnieliśmy  o tyle przy kuchni otwartej musimy pamiętać, że bałagan trudno ukryć. Akcesoria kuchenne, które często chcemy mieć pod ręką, nie zmyte naczynia wprowadzają chaos we wnętrzu. Problemem często są zapachy powstające podczas smażenia rozchodzące się po mieszkaniu. Warto tu pomyśleć o zainwestowaniu w dobry wyciąg, który zniweluje nieprzyjemne zapachy. Kuchnia otwarta wiąże się często z wyższym kosztem ze względu na konieczność zakupu droższego sprzętu, przerobienia instalacji i zamówienia zabudowy na wymiar.

 

Aneks kuchenny -biały, relingi

Półwysep kuchenny ciemny, uchwyty wpuszczane

  

Granatowe fronty kuchenne + biała wyspa 

Wyspa kuchenna, drewniane fronty

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Produkt dnia
OLI - naturalny mosiądz szczotkowany
OLI - naturalny mosiądz szczotkowany
39,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl