Jakie uchwyty do mebli kuchennych? Przegląd i porady.

Jakie uchwyty do mebli kuchennych? Przegląd i porady.

Jakie uchwyty do mebli kuchennych? Czym się sugerować przy wyborze uchwytów meblowych?

Czy wybór uchwytów do mebli kuchennych to dla Ciebie drobnostka czy czynność która spędza sen z powiek? Mówi się, że to właśnie detale decydują o charakterze całej aranżacji. Na wybór odpowiednich uchwytów warto poświęcić chwilkę aby nasze oczekiwania były zgodne z wyborem który podjęliśmy. Dobrze dobrane uchwyty mogą podkreślić styl wnętrza, poprawić ergonomię pracy w kuchni i zwiększyć trwałość mebli.

 

Poniżej przedstawiamy rodzaje uchwytów, styl oraz porady praktyczne, które pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie do Twojej kuchni.

 

Jakie są rodzaje uchwytów meblowych?

 

Uchwyty jednopunktowe - gałki meblowe

Montowane w jednym punkcie, przeważnie małych rozmiarów. W sklepie Joha Studio można znaleźć rozmiary już od 14x26mm. Gałki meblowe często pełnią funkcję dekoracyjną dzięki mnogości wzorów, kształtów, kolorów czy materiałów z których są wykonane. Idealne do szafek wiszących. Są estetyczne, nie przytłaczają mebla ale mogą być niewygodne przy dużych i/lub ciężkich frontach.

Uchwyty relingowe - podłużne

Uchwyty relingowe to podłużne uchwyty mocowane najczęściej w dwóch punktach. Są to uchwyty uniwersalne, wygodne w użytkowaniu, pasujące do różnych stylów. Uchwyty relingowe dostępne są w różnych długościach, co pozwala dopasować je do rozmiaru frontu.

Standardowe rozstawy otworów montażowych CC to: 96 mm, 128 mm, 160 mm, 320 mm i większe. Warto przemyśleć zawczasu interesujący nas model uchwytu i rozstaw CC gdyż wymiana uchwytów może wymagać nowych nawierceń.

W sklepie Joha Studio dostępny jest model uchwytu relingowego z kolekcji UKKO, który można dopasować do nawierconych już otworów montażowych. Rozstaw CC ogranicza jedynie długość relingu. Relingi sprzedawane są w dwóch wymiarach 265 mm i 520 mm.

Montaż uchwytów powinien być wykonany przez osobę dorosłą, solidnie, w szczególności przy uchwytach do dużych frontów szaf i szuflad. Należy użyć dobrej jakości śrub i narzędzi, najlepiej wkręcać ręcznie przy użyciu wkrętaka aby uniknąć uszkodzeń. Uchwyty relingowe można montować zarówno w pionie jak i w poziomie.

Uchwyty krawędziowe

Uchwyty krawędziowe to dobry wybór do frontów kuchennych, szczególnie w nowoczesnym stylu. Mocuje się je od wewnątrz, przy krawędzi frontu szafki lub szuflady. Pozwalają na uzyskanie minimalistycznego wyglądu bez wystających elementów.

Uchwyty frezowane

Wcięcia w samej płycie meblowej, zamiast klasycznego uchwytu? Eleganckie i nowoczesne, niestety trudniejsze w montażu i drogie. Brak możliwości wymiany na inny rodzaj uchwytu, gdy chcemy odświeżyć jedynie wygląd frontów.

Uchwyty wpuszczane

Zagłębione w powierzchni frontu, tworzące jednolitą płaszczyznę. Takie uchwyty najczęściej stosuje się w kuchniach industrialnych i modernistycznych.

Uchwyty ozdobne – różne kształty

Ciekawym rozwiązaniem jest wybór do mebli kuchennych uchwytów o nietypowym kształcie np. uchwyty półkuliste typu MOON. Uchwyty można zamontować w pionie na dwóch skrzydłach frontów wówczas dają efekt okręgu lub w poziomie np. w dolnych szufladach lub szafkach kuchennych. Mnogość rozwiązań zależy od wizji osoby aranżującej wnętrze i późniejszego użytkownika kuchni. Przed zakupem lub montażem warto zwrócić uwagę na instrukcję montażu takich uchwytów. Zazwyczaj informacje o montażu znaleźć można w instrukcji dołączonej do zamówienia lub w karcie produktu na stronie sklepu.

 

Materiały, tworzywa z jakich wykonane są uchwyty meblowe.

Uchwyty metalowe

Najczęściej wybierane przez konsumentów są uchwyty wykonane z różnych stopów metali. Takie uchwyty są łatwe w codziennym czyszczeniu,  Najwięcej kupuje się uchwyty wykonane ze stali nierdzewnej, mosiądzu czy tańszego stopu cynku i aluminium - ZnAl.

Uchwyty drewniane

Naturalne i ciepłe w wyglądzie. Pasują do kuchni rustykalnych, skandynawskich. Uchwyty drewniane są mało odporne na wilgoć, wymagają częstej pielęgnacji.

Uchwyty z tworzyw sztucznych

Jeden z najtańszych wyborów, dostępne w wielu kolorach i kształtach. Dobrze sprawdzają się jako tymczasowe rozwiązanie lub w kuchniach niskobudżetowych. Mogą ulegać częstym uszkodzeniom, mało trwałe.

Uchwyty ceramiczne, szklane i kryształowe

Gałki ceramiczne czy szklane to głownie element dekoracyjny, często z malowanym wzorem. Niestety są mniej odporne na uszkodzenia, wymagają ostrożności. Uchwyty wybierane najczęściej do kuchni w stylu retro.

 

Kuchnia w jasnych kolorach

Kuchnia nowoczesna z czarnymi frontami

  Biała kuchnia vs czarna - gładkie fronty.

 

 

Wygoda użytkowania.

 

Piękno tkwi w szczegółach! A co z ergonomią? W kuchni komfort jest kluczowy. Uchwyty powinny być wygodne w codziennym użytkowaniu – szczególnie przy dużych i ciężkich frontach. Dla osób starszych i dzieci warto wybierać uchwyty bez ostrych krawędzi, o większej powierzchni chwytnej.

 

Jak dopasować uchwyty do stylu kuchni?

 

Dla miłośników nowoczesnych kuchni świetnym wyborem będą uchwyty wpuszczane, krawędziowe lub systemy bezuchwytowe (push-to-open). Dzięki ich konstrukcji powierzchnia mebli jest gładka i jednolita, co dodatkowo wzmacnia minimalistyczny efekt.

Klasyczna kuchnia to mnogość detali i ornamentów. Uchwyty podłużne lub gałki powinny pasować do frontów z frezami i/lub ornamentami. Dekoracyjne gałki, mosiężne uchwyty, porcelana, szkło to najczęstszy wybór.

 

Naturalne materiały, minimalizm to cechy stylu skandynawskiego. Świetnym wyborem będą proste uchwyty metalowe – mosiężne, złote np. uchwyt SZTOKHOLM lub uchwyty w czarnym wybarwieniu.

 

Urządzając kuchnię w stylu rustykalnym, zadbaj o to, by wystylizować ją na wiejską. Styl rustykalny mocno nawiązuje do natury. Postarzane metale, elementy złota, uchwyty strojne i ozdobne, ceramika to doskonały wybór.

 

Kuchnia industrialna to najczęściej kuchnia otwarta, minimalistyczna, surowa. W tego typu wnętrzach wyeksponowane są celowo elementy instalacji, takie jak rury, kable, na odkrytych murach ceglanych, czy betonowych stropach kończąc. Doskonałym dodatkiem do frontów kuchennych będą czarne, miedziane lub mosiężne dodatki. Warto postawić na mocno wizualne i funkcjonalne akcenty.

 

Kolor uchwytów i wykończenie.

Wybierając kolor uchwytów warto dopasować go do innych elementów kuchni – baterii, sprzętów, okuć. Popularne wykończenia to matowe, błyszczące, szczotkowane lub antyczne. Kolory wykończeni najczęściej wybierane:

  • Inox / stal szczotkowana – nowoczesna i uniwersalna
  • Czarny mat – elegancki, odporny na odciski
  • Złoto / mosiądz – styl retro,  glamour, skandynawski, nowoczesny
  • Drewno – dla naturalnych kuchni
  • Wielobarwne

 

Uchwyty to nie tylko element, który ułatwia otwieranie i zamykanie szafek i szuflad, ale również istotny detal wpływający na wygląd wnętrza uzupełniając jego styl i charakter. Wybierając uchwyty  do kuchni, kieruj się estetyką ale pamiętaj przy tym również o ergonomii i funkcjonalności. Zadbaj o każdy detal – to właśnie one tworzą wnętrze, do którego chce się wracać.

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Produkt dnia
MONTANO - pochwyt ze wzorem krzyżowym
MONTANO - pochwyt ze wzorem krzyżowym

79,00 zł

szt.
MONTANO - uchwyt meblowy T-BAR
MONTANO - uchwyt meblowy T-BAR

58,00 zł

szt.
M-DOT - uchwyt punktowy
M-DOT - uchwyt punktowy

45,00 zł

szt.
NUBO - industrialna, mosiężna gałka
NUBO - industrialna, mosiężna gałka

52,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl